Google bünyesinde çalışmalarını sürdüren Boston Dynamics tarafından geliştirilen en insansı robot Atlas’ın yeni bir videosu yayınlandı. Boston Dynamics 2013 yılında Google tarafından satın alınsa da, özerk çalışma yapısı altında üst düzey robotlar geliştirmeyi sürdürüyor. Kuruluşun en önemli projelerinden biri olan ve en insansı robot olarak tarif edilen Atlas’ı bir kez daha teknoloji dünyasının karşısına çıkardı.

YouTube kanalında yayınlanan yeni videoda insansı robot Atlas’ın kablolardan arınmış bir şekilde doğaya adım attığı görüyoruz. 1.75 cm uzunluğunda ve 81 kg ağırlığında olan Atlas, en gelişmiş haliyle doğada zorlu koşullar altında ilerlemesini sürdürebiliyor.

Kapıları açabilen, açık hava ve bina içerisinde çalışabilecek şekilde tasarlanan Atlas, çalışmalar bu hızda ilerlediği takdirde birkaç yıl içerisinde yaşamın önemli bir parçası haline gelecek.

Alüminyum, çelik ve titanyumdan malzemeden oluşan; elektrikle çalışan ve hidrolik güçle hareket eden Atlas robot, vücut ve bacaklarındaki gelişmiş sensörler yardımıyla dengesi koruyup engelleri aşabiliyor. Robot’un son sürümü sert darbelere maruz kaldığında bile ayağa kalmasını biliyor. Son olarak Atlas robota nesne devamlılığının da kazandırıldığını görüyoruz.

Kaynak: http://www.fizikist.com/atlas-robot-son-haliyle-karsinizda/

Önceki İçerikYer Çekimi Dalgaları: Uçan Kay-kaylar
Sonraki İçerikGeleceğin Mucitleri 2016

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz