Code.org – Oyun, sahne ve dersler

1
4575

Bu yazımda code.org üzerinde öğrencilerimizin oyun oynarken nasıl kodlama öğrendiklerini, neden kodlama öğrenmeye ihityacı olduklarını anlatacağım. Eğer yazıyı okuduktan sonra, kendi okulunuzda kodlama derslerini başlatmak isterseniz, gerekli altyapı ve nasıl hesap açarak öğrencilerinizi nasıl kaydedeceğimizi öğrenmek için şu makaleye göz atabilirsiniz. Velilere de tavsiyem, eğer çocuğunuzun okulunda böyle bir eğitim yoksa, kendiniz bir öğrenci hesabı oluşturarak, çocuğunuzun kodlama öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Üye olmak çok basit, üye olduktan sonra ders 1’den başlayarak adım adım ilerleyebilirsiniz.

code-o-0Üye girişi yaptıktan sonra Ders 1’i açtığınızda soldaki resmi göreceksiniz. Burada sahneler ve her sahnenin kaç adımdan oluştuğunu, hangilerini yapıp yapmadığımızı görüyoruz. İstediğimiz zaman buraya dönerek kalan adımları, tamamlanan sahneleri görebiliriz. İlk olarak Sahne 3 – Yapboz ile başlıyoruz. 1. adımı tıkladığınızda karşınıza bir video gelecek ve size nasıl yapmanız gerektiğini anlatacak, ilerleyen bölümlerde bu videoları izleyerek zorlandığınız adımlarda yardım alabilirsiniz. Ancak ilk adımlar için çok gerek duymuyorum.

code-o-1Sahne 3 – Yapboz 1. adımda sürükle bırak ile basit bir alıştırma yapıyoruz, yukarıda bize hangi sahne ve adımda olduğumuzu, tamamladığımız adımları gösteren bilgi kısmı mevcut. Sağdaki resme tıklayarak nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

code-o-2Bu çok basit kısımları hızlıca geçerek başka bir sahneye atlıyorum. Sahne 7: Arı – Adım 2, burada arıya blokları kullanarak izleyeceği adımları gösteriyor, çiçek olan kısımlarda değer almasını, petek olan kısımlarda bal yapması komutunu veriyoruz. Soldaki resimde şu 3 şeye dikkat edelim, 1 çalışma alanı kısmında “7/7 bloklar” yazıyor, burada bize kullanmamız gereken kod bloklarının kaç tane olması gerektiği yazıyor, fazla yada eksik blok olmamalı. 2 blokları sürükleyerek “Çalıştığı zaman” bloku ile birleştiriyoruz. Boşta duran blok olmamalı, hepsi sırayla birbirine yapışmalı. 3 tamamladığımızda “Çalıştır” butonuna basarak arının neler yapacağını gözlemleyebiliriz.

code-o-3Eğer doğru yaptıysak, ekrana kodlar ve devam et butonu gelecektir. Burayı hızlıca geçmeden kodlara göz atmanızı öneririm. Kodlar sürüklediğiniz blokların ne anlama geldiğini, kod olarak karşılığını gösterecek. Devam et butonuna basarak bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

Ders 1 gördüğünüz gibi 18 sahne ve bir çok adımdan oluşuyor. Ders 1’i tamamladığınızda, algoritma oluşturmayı basit düzeyde öğreneceksiniz. Döngüleri, bir yazılım yaparken mantıksal bir sıraya sokmanız gerektiğini vb. temel bilgileri almış olacaksınız. Eğer devam ederseniz ilerde sizi çok zorlayacak, çözdükçe zihninizi açacak ve kodlamanın ne kadar zevkli olduğunu göreceksiniz.

Son olarak kodlama artık kullandığımız teknoloji cihazları daha iyi yönetebilmemiz için gereken temel bir eğitim. Gelecek nesil, ilerde yaşantısını, mesleğini daha iyi icra edebilmesi için teknolojiyi yakından takip etmeli, iyi bir fen ve teknoloji okur-yazarı olmalı, teknolojiyi en etkin şekilde kullanabilmelidir. Bu vb. oyunlarla çocuklarımıza oyun oynarken kodlama öğretebilir, yeni kazanımlar edinmesini sağlayabilir, sadece oyun oynamak, zaman geçirmek yerine, oyun yapan, üreten bireyler haline getirebiliriz.

 

Önceki İçerikGeleceğin Mucitleri 2016
Sonraki İçerikKodlama Eğitimi

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz