Mart ayından bu yana Lale Bahçesi İlkokulunda Zekâ ve Akıl Oyunları derslerine giriyorum. İlk başlarda kolay bir ders ve oyun olarak görsemde, kısa sürede ilkokulda çocuklarımıza verdiğimiz bir çok dersten daha fazla kazanım sağladığını ve bir çok becerisini geliştirdiğini anladım. Keşke Milli Eğitim Okullarında da bu tür dersler veya etkinlikler olsa diyorum ama oyunları kim alacak, hangi öğretmenler bu iş için gönüllü olacak diye sormaya başlıyorum ve soruların ardı arkası kesilmiyor.

Konuyu dağıtmadan ders içeriğinden bahsedeyim. Dersin önemli amaçlarından biri düşünme ve yeni stratejiler geliştirme becerilerini geliştirmek. İlk aklınıza gelen satranç olsa da anaokulu seviyesi ve ilkokul 1-2 çocuklarına satranç öğretmek kolay iş değil. Birde 1. sınıfların artık 60 aylık olduğunu düşünürseniz, neyi nasıl anlatacağınızı düşünürken ders bitiyor. Bunun yerine strateji geliştirme becerileri için Abalone oyunu oynatıyoruz. Çabuk kavranan ve genelde hızlı oynanan bir oyun. Tabi oyunculara bağlı biraz, bazen uzunda sürebiliyor ama süreyi kısarak öğrenciyi zorlayabiliyorsunuz. Abalone oyunu ile turnuva düzenlemek mümkün. İlk deneyimim yine Lale Bahçesi‘nde oldu. Yıl sonuna doğru yaptığımız turnuvaya ilgi çok büyük oldu. Hatta oyunu sevmeyen öğrenciler bile oyuna ilgi duymaya başladılar. Gruptan çıkamayanlar üzülürken üst turda elenenler ağlamaya başladı. İlkokul öğrencilerinin durumu bu kadar ciddiye almalarını görmek bana çok sevindirici.

Abalone Oyunu sadece çocuklara değil, büyük yaştakilere de hitap ediyor. Beni bir çocuğun zorlaması karşısında hemen kaybedeceğim hissine kapılmam ve çareler üretmeye çalışmam mükemmel bir his. Çocuklarınızla birlikte haftada 1-2 saat oynamanızı tavsiye ederim, çocuğunuzun strateji geliştirme beceresi artarken sizde buna tanık olacaksınız, çocuğunuzun yapacağı hamlelerin sizi şaşırtacağına eminim.

Oyun kurallarına şuradan ulaşabilirsiniz. https://tr.wikipedia.org/wiki/Abalone_(oyun)

Soru ve görüş ve önerilerinizi yorumla ve [email protected] üzerinden iletebilirsiniz.

Değerlendirme
Strateji Geliştirme
9
Düşünme Beceleri
9
Hız
10
Dikkat - Konsantrasyon
9
Planlama
9
Önceki İçerikNASA’nın Yer Çekimsiz Ortamdaki Su Deneyi
Sonraki İçerikPlickers Nedir?
abalone-oyunu3 ay boyunca öğrenciler üzerinde yaptığım değerlendirmeler sonucu şu puanları verebilirim.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz