Kodlama Nedir?

0
2769
Merhabalar, bu yazımda sizlere çocuklarımıza küçük yaştan itibaren neden kodlama öğretmeliyiz ve bu işe nereden başlayarak nasıl ilerleyeceğimiz hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra anne babalarda web sitemizi takip ederek, kodlama dersi içeriği hakkında bilgi edinebilirler. Eğer okulunuzda kodlama dersi başlamadıysa, çocuğunuz için bir hesap oluşturarak kodlamaya başlamasını sağlayabilir ve okulunuzdaki öğretmen ve idarecilere web sitemizden faydalanarak kodlama eğitimine başlayabilecekleri önerisinde bulunabilirsiniz.

Kodlama Nedir?

Kodlama eğitimi; bilgisayar ve robot yazılımı üretmek için atılan ilk adımdır. Bu temel eğitimin ardıdan öğrenciler, bilgisayar yazılımlarının, mobil uygulamaların, web sitelerinin ve basit robot yazılımlarının nasıl çalıştığını öğrenerek kendi oyun, uygulama ve programlarını geliştirebilirler. Uzmanlara göre, küçük yaşta kodlama eğitimi almak çocuğun bilişimsel ve algoritmik düşünme becerilerini geliştiriyor. Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Gelecekte ise, günümüzde depolanan büyük veriyi analiz ederek anlamak için, sahip olunması gereken önemli zihinsel araçlardan birisi olacak.

Eylül 2013 yılında İngiltere yaptığı değişiklikle ‘kodlama’yı müfredatına ekleyerek, 5-6, 7-11, ve 11-14 yaş gurubu için üç ayrı basamakta düzenlemiştir. ABD ve birçok ülkede bu eğitim ilk, orta ve liselerde veriliyor. Bu ülkeler çocuklara erken yaşta kodlama ve algoritmik düşünme becerisini kazandırabilmek için, ünlü simalarını ulusal kodlama şenliklerine, robot tasarım/kodlama yarışmalarına çağırarak çocukların ilgisini ve motivasyonunu artırıyor.

Nasıl Başlayabilirim?

Ülkemizde henüz kodlama eğitimiyle ilgili bir müfredat oluşmuş değil. Ancak şu ana kadar kodlama derslerini incelediğimiz ve uyguladığımız web siteler, uygulamalar ve porgramlardan yola çıkarak yaş seviyelerine göre bir ders planı oluşturduk. Bu planları 4-6, 6-9, 9-12 yaş gruplarına göre kategorize edebiliriz. İnternette şu an kodlama eğitimi veren pek çok web site, mobil uygulama ve programlar bulunmaktadır. Bunların bazıları ücretsiz, bazıları ücretli veya kısmen ücretli yazılımlardır. Bu web sitesinde anlatacağımız ücretsiz yazılımlar, bir öğrencinin kodlama dersi eğitimini tamamlaması için yeterlidir. Ancak sizler ihtiyaç gördüğünüz takdirde ücretli yazılımları da satın alabilirsiniz.

Kodlama dersine nereden başlamalıyım? Hangi sitelere üye olmalıyım? Hangi yaş grubuna hangi kodlama eğitimi verilmeli? Tüm bu sorular için bir web site hazırladım, kodlamaya yeni başlayan öğrenci, öğretmen ve veliler için rehber olacağını düşündüğüm siteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

→ Kodlamaya Başla

 

Önceki İçerikElektriği ileten fakat ısıyı iletmeyen metal bulundu
Sonraki İçerikYapay Zeka ile Çizim Yapın – Google AutoDraw

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz