ClassDojo
, öğrencilerinizin başarı durumlarını, ödev performanslarını, sınıf içindeki etkinlik derecelerini, oluşturduğu eğlenceli sanal karakterlerle takip etmenizi sağlayan bir yazılımdır. Öğrencilerin sosyal ve duygusal durumlarına hitap eden uygulama ile, klasik “artı ve eksi” listelerinizi çöpe atabilirsiniz. ClassDojo ile veli iletişimi ve öğrencilere geri bildirim açısından mükemmel bir raporlama sistemine sahip olabilirsiniz.

ClassDojo hem öğretmenlerin hem de okul idaresinin kullanabileceği bir yazılımdır. Raporları sınıf öğretmeni dışında yetkili olarak belirlediğiniz herkes görebilir ve sınıftaki öğrencilere puan verebilir. Okul idaresi hangi puanlamayı hangi öğretmenin (sınıf yada branş) yaptığını kolaylıkla rapor olarak görebilir. Ayrıca sınıf durumları kıyaslanabilir, hangi sınıfın hangi davranışlarda daha iyi ya da geliştirilmeye ihtiyacı olduğu analiz edilebilir.

ClassDojo ücretsiz bir yazılımdır. Mobil uygulaması sayesinde hem bilgisayar hemde mobil cihazlardan (tablet yada cep telefonu) rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca öğretmen-veli arasında whatsapp tarzında bir mesajlaşma arayüzüne sahiptir. Konuşmaları sadece veli ve öğretmen görebilir.

kayit-olClassDojo‘yu Nasıl Kullanabilirim?
İlk olarak www.classdojo.com adresine giriş yaparak resimde görüldüğü gibi “Kayıt Ol” butonuna basınız. Ardından size Öğretmen yada Okul İdaresi hangisiyseniz seçmenizi istiyor. Bu seçimin ardından üyelik formundaki bilgileri doldurarak kaydınızı tamamlayabilir ve e-posta adresinize gelen mailden hesabınızı aktif edebilirsiniz.


Üye girişi yaptığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada “Sınıf Ekle” butonuna basarak yeni bir sınıf ekleyebilirsiniz. Daha sonra adım adım sınıfımızı eklemeye başlıyoruz.

Temel Bilgi sayfasında sınıf adımızı ve kaçıncı sınıf olduğunu seçiyoruz.

Öğrenciler kısmında “Word” yada “Excel” formatında bulunan sınıf listenizi direk ekleyebilirsiniz. Tek tek öğrenci isimlerini yazmakta mümkün tabi ki.

Daha sonra veli sayfamıza geliyoruz Bu kısımda velilerin neler yapabileceğini okuyabilirsiniz. Veliler sadece kendi öğrencisini görebilir, diğer öğrencileri yada sınıfın genel durumunu göremezler. Bu sayfadan sonra ilerlediğinizde otomatik olarak bilgisayarınıza bir PDF dosyası inecektir. Bu dosyayı inceleyerek öğrencilerin ve velilerin nasıl üye olacaklarını görebilirsiniz. Bu dosyada her öğrenci için bir A4 sayfası bulunmaktadır. Bunları çıktı alarak velilere dağıtabilirsiniz. Veliler yönergeleri takip ederek ClassDojo‘ya kolayca kayıt olabilir ve çocuklarını görebilirler.

Son kısım ise Davranışlar sayfası. Burada olumlu ve geliştirilmesi gereken diye iki ayrı seçenek var. Buradaki davranışları siz değiştirebilir, yenilerini ekleyebilir yada kaldırabilirsiniz. Puan olarak 1 yerine 2 puan verebilir, böylece bazı davranışların daha fazla puan getirmesini yada götürmesini sağlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra sınıfımız oluşur ve puanlamaya hazır durumdadır.

Daha sonra sınıfımızın üzerine tıklayarak sınıf listemizi görebiliriz. Sınıf listemizde öğrencilerimizin isimleri, ikonlar, kazandıkları ve kaybettikleri puanlar resimdeki gibi görüntülenir. Eğer yeni bir puan vermek istiyorsanız, öğrencinin üzerine tıklayınız, ardından davranış listesi gelecektir. Burada olumu yada geliştirilmesi gerekeni seçerek, ilgili puana tıkladığınızda (örn. ben resimde Derse Hazırlıklı kısmına tıkladım) öğrenci o davranış için puan kazanacaktır. Gün içinde aynı davranışa tekrar tekrar tıklayabilir, yanlış verdiğiniz puanları geri alabilirsiniz.

sinif-hikayesiPuan vermenin dışında, gün içinde yaptığınız ekinlik ve derslerden fotoğraflar çekerek, Sınıf Hikayesi kısmında paylaşabilir, velileri haberda edebilirsiniz. Veliler bu resimlere yorum yazabilir ve beğenebilir. Üstelik siz her ekleme yaptığınızda veliye bildirim gider.


Mesajlar
bölümünde ise bir yada tüm velilere mesaj gönderebilirsiniz. Tüm veliler kısmına gelerek yazdığınız mesajlar, sisteme bağlı tüm velilere iletilir. Veya öğrenci ismine tıklayarak yazacağını mesaj sadece o öğrencinin velisi tarafından görüntülenecektir.

veliler-mesajAncak dikkat etmeniz gereken bir durum var, veliler üye olmadıysa ve öğrenci yada veli kodlarını girmediyse sistemde tanımlı olmadıklarından yazdıklarınız onlara gitmeyecektir. Bu yüzden hangi velilerin bağlantı kurup kurmadıklarını kontrol ediniz.

veliler-mesajSon olarak raporlardan bahsedelim. İşin en zevkli kısmıda bu raporları analiz etmek. Son hafta, son gün, önceki ay yada istediğiniz bir zaman aralığında hem sınıfın hem de seçtiğiniz bir öğrencinin davranışlarını analiz edebilirsiniz.

Soru, görüş ve önerileriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Değerlendirme
Teknoloji Kulanımı
9
Öğretmen Adaptasyonu
9
Öğrenci Adaptasyonu
10
Veli Adaptasyonu
8
Uygulama Kolaylığı
10
Önceki İçerikPlickers Nedir?
Sonraki İçerikAbalone Turnuvası – Güz Dönemi 2015
classdojo-nedirClassDojo, basit ve kolay bir şekilde, kurumunuzun ve öğretmenlerinizin yeni eğitim teknolojilerine adapte olmasını sağlarken, öğrencilerinizin motivasyonunu artırır ve velilerle iletişimi kolaylaştırır.

14 YORUMLAR

  1. Merhaba hocam bi konuda yardımcı olursanız memnun olurum öğrencilerim portfolyolarina yükleme yapamıyorlar bende denedim ama yardımcı olamadım bana yardımcı olur musunuz

    • Merhaba,

      Tabi kullanabilirsiniz, davranışlar kısmına ödevle ilgili olumlu ve olumsuz bir etiket ekleyerek, her kontrolden sonra işaretleyebilirsiniz. Rapor aldığınızda o öğrencinin toplamda kaç ödev yaptığını ve yapmadığını görebilirsiniz.

  2. Merhaba hocam ClassDojo kullanıyorum. Veliler sınıf hikayesini ve mesajları görebiliyorlar fakat öğrenciye anlık verdiğim davranış puanları veliye gitmiyor. Toplu halde de göremiyorlar. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim

  3. Öğretmen hesabında ödev değil aktivite planlayabiliyor ve sadece yazı gönderebiliyorum. Acaba öğretmen hesabında nasıl öğrencilere ödev gönderirim?

  4. Hocam ben bir veli olarak sormak istiyorum. Sınıfımız dojoyu kullanmaya yeni basladi. Profoldeki beyond kısmındaki bölümleri inceledim keşif maksatlı snr hepsinde kilit işareti cıktı ve tekrar girmek istediğimde 7 gün ücretsiz ibaresi çıkıyor. Altta da üye okursanız ücretsiz diyor. Anlayamadim, 7 gün sonunda ücrete mi tabi olacak etkinlikler? Bir de öğrenci sayfasında reading diye bir ikon var neymiş diye bakmak için üstüne tıkladım 2 puanınız gitti diye msj cıktı anlamadım nedir bilgi verebilirseniz çok sevinirim

  5. Merhaba hocam ben bir özel öğretim kursunda çalışıyorum ve classdojoyu kullanan öğretmen vefat etti. Kendime bir hesap açyım lakin oluşturulan eski sınıflara kendimi nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. Eski sınıfları vefat eden öğretmen oluşturduğu için nasıl bir yol izlemeliyim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz