Okullar İçin Modem, Router, Switch, Access Point Önerileri

5
3321

Merhabalar, bu makalede özellikle eğitim kurumlarının yaşadıkları internet altyapı sorunları ve nasıl çözüm üretilebileceği konusunu ele alacağım. Ağ altyapısı oldukça karmaşık bir konu olduğundan fazla detaya girmeden özellikle okullarda vb. eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan cihazlardan bahsedeceğim. İlk konumuz internet paketleri ve iyi hizmet veren bir firma bulmak.

ulunet-logoEğer bulunduğunuz bölgede fiber altyapı varsa hiç düşünmeden bir paket seçerek fibere geçiniz, çok fazla araştırma yapmanıza gerek yok. Bütün sokaklar sizi fiber abonesi yapmak için Süper Online yada Türk Telekom bayilerine çıkaracaktır. Alternatif olarak ise Vital.Net gibi uydu aracılığıyla internet dağıtımı yapan firmalarıda önerebilirim. PrintBursada yaygın olan Vital.Net (ulu.net.tr) firması bu hizmeti vermektedir. ulu.net.tr sitesi üzerinden fiyatları incelyebilirsiniz, yüksek upload hızına ihtyacınız varsa tercih edebilirsiniz. Modem için internet hizmeti aldığınız firmanın modemini kullanmanızı öneririm. Her halükarda iyi bir switch ve access point almanız gerektiğinden modemi çok üst seviye almanıza gerek yok.

logix_logoİnterneti aldık, modemi seçtik, ikinci önceliğimiz ise güvelik. Okulunuzda internete bağlanan cihazları kontol eden, (hangi sitelere girdiklerini, ne kadar süre online olduklarını, ne kadar download yada upload ettiklerini gibi) bir cihaz yoksa, ileride büyük problemlerler yaşayabilirsiniz. Kanunen bir eğitim kurumunun bu kayıtları elinde tutması, ihtiyaç halinde de gerekli makamlara iletmesi gerekmektedir. Bunun için tavsiyem Logix ürünü, bu ürünle bir çok şeyi kontrol altında tutabilir, kurumunuzdaki ağı gözetleyebilir, güvenliği ciddi ölçüde elinizde tutabilirsiniz. Logix hakkında ileride daha detaylı bir makale yazmayı düşünüyorum, ancak şimdilik bu konuyu hızlıca geçiyorum, daha fazla bilgi için logix.com.tr sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Güveliği sağladıktan sonra işimiz iyi bir switch ve access point seçmek. Switch/router seçiminden başlarsak, okulunuzda kaç bilgisayar olduğu ve interneti nasıl dağıtmak istediğinize göre hareket etmemiz gerekiyor. Eğer okulunuzda tüm interneti bir noktadan dağıtacaksanız iyi bir switche ihtiyacınız var. Kaç bilgisayar internete bağlanacaksa o kadar portu olmalı. Haliyle port sayısı artarken fiyatta artacağından size tavsiyem 24 yada 48 portlu bir Gigabit switch alarak sonradan ihtiyaç oldukça odalardan küçük switchlerle interneti dağıtabilirsiniz (Tavsiye: Tp-Link TL-SG1024D, kesinlikle Gigabit switch seçmelisiniz). Bu cihazdan 24 tane kablo çektikten sonra herhangi bir odada birden fazla 3-4 bilgisayar varsa, oraya küçük 4-8 portlu bir switch koyarak oda içinde interneti 4 ya da 8 cihaza paylaştırabilirsiniz.

Aruba Network
Aruba Network

Gelelim access point konusuna. Aslında bu makaleyi yazmamın temel nedeni aynı anda 20-30 tableti internete bağlamak için çektiğim çile olmuştu. Her soruna çare bulurken ucuz access pointlerle malesef 16 dan fazla cihazı bağlayamıyor, doğal olarak derste tüm tabletleri de kullanamıyorduk. Tabi ki Aruba gibi 2000 – 3000 TL seviylerinde çok kaliteli cihazlar bulmak mümkün. Ancak her okulun bu seviyelerde yatırım yapmasını israf olarak düşünebiliriz. Bunun yerine UniFi ürünü

Unifi Access Pointler
Unifi Access Pointler

olan 250-350TL seviyelerinde aynı anda 50-60 tableti bağlayabilen (Max 100 IP) bir cihaz alabilirsiniz. 2 sınıf arasına koyarak çok küçük bir bütçeyle tüm okulu bu şekilde kaliteli bir kablosuz ağa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Örnek ürünler: UniFi AP-Long Range – UniFi (UAP)

Bu ürünlerin ikisi de ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Arayüzü sayesinde ağa bağlı olan kişileri yönetebilir, farklı bağlantı kuralları ve SSID’ler oluştabilir, misafirler için ayrı bir ağ oluşturabilirsiniz. Ayrıca diğer access pointlere göre sinyal kalitesi de bir hayli yüksektir.

Önceki İçerikKodlama Eğitimi
Sonraki İçerikBebekler İçin Kuantum Fiziği

5 YORUMLAR

  1. merhaba okul için access point almayı düşünüyoruz.giriş katta modem varmarkası air ties .4 katta 8 er sınıfa interneti dağıtacağız koridorlar uzun.hangi access pointi önerirsiniz bir de kaç tane almalıyız yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz