Microsoft Edge

0
684

Windows 10 ile birlikte İnternet Explorer sona erdi. Yerine insider sürümlerinde Project Spartan, stabil sürümde ise Microsoft Edge geldi. Windows 10 deneyimlerimi şuradaki makalemde paylamıştım. Ancak yeni tarayıcı için yeni bir makale yazmaya karar verdim.

İlk olarak Microsoft Edge tasarımı Firefox’u andırıyor. Açtığınız anda karşınıza arama kutusu ve altında MSN tarafından sağlanan bir haber akışı geliyor. Oldukça sade ve kullanışlı yapılmış. Tarayıcı hızı ise güzel. Takılmalara rastlamadım ama çok kullandığımda söylenemez. Sağ üst köşedeki butonlar kullanımı kolaylaştırmakiçin yapılmış ve özelleştirilebiliyor.

Burada ilk olarak dikkat çeken kitap modu. Kitap moduna tıkladığınızda sayfadaki gereksiz tasarımlar kalkarak size sade bir ekranda yazı ve resimler geliyor. Bir anlamda tablet modu diyebiliriz. Böylece makale okurken göz alıcı gereksiz reklam ve resimlerden kurtuluyorsunuz.

Yıldız simgesi ise favorilere ekleme, hemen yanında indirmeleri açan buton mevcut. Chrome tarayıcının bunu hala hızlıtuş olarak sunmaması büyük bir eksiklik. Hemen yanında kalem simgesi sayfa üzerinden işaretleme yapma ve notlar almaya yarıyor. Bu açıdan Edge tarayıcının tablete hitab ettiğini söyleyebiliriz. Son olarak paylaş butonu var. Paylaş butonu sosyal medya için değil office uygulamaları için yapılmış. Tıkladığınızda OneNote yada outlook üzerinden mail olarak o web sayfasını gönderebiliyorsunuz.

Tarayıcının alt ve üst kısmında gereksiz alanlar yok, olabildiğince sade olarak ekran web sayfasına bırakılmış. Kesinlikle dokunmatik yüzeyli cihazlara ve tabletlere hitab ediyor. Eğer hızının yanı sıra eklentileri de artmaya başlarsa chrome ciddi bir düşüşe geçebilir diyedüşünüyorum. Son zamanlarda chrome tarayıcının düşük özellikte cihazlara hitab ettiğini söylemek zor.

Tarayıcıyı kullandıkça paylaşımlara bu makaleden devam edeceğim.

Değerlendirme
Tasarım
8
Hız
9
Uygulama
7
Önceki İçerikComodo Savungan
Sonraki İçerikWHMCS 6 ve Yenilikler
microsoft-edgeMicrosoft Edge İnceleme - Hızlı ve sade tasarıma sahip yeni nesil bir tarayıcı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz