domain-sorgulaWHMCS 6 ile birlikte yeni arayüzlere ve yeni özelliklere kavuştu. “Six” adlı default tema ile yeniliklerin çoğuna göz atabilrsiniz. Sepet, bildirimler ve dil seçenekleri sağ üst kısımda toplanmış. Anasayfada domain.com tasarımını andıran bir domain sorgulama text box var. Tasarım olabildiğince sade tutulurken daha kullanışlı bir arayüz yapılmış.

Alan adı sayfasında yine büyük bir text box ve altında domain fiyatları var. Domain uzantıları son zamanlarda çoğaldığı için kategorize edilmiş, örneğin, populer TLD, gTLD, Bussines TLD, Sports TLD, Technology TLD gibi. Yine toplu domain sorgulama seçenekleri mevcut.

Müşteri panelinden devam edersek, ürün/hizmet, alan adı, destek talepleri ve faturalar hakkında özet bilgilerin yanı sıra yeni sipariş ekleme ve hızlı domain kaydetme kısımlarıda mevcut. Müşteir paneli anasayfası da sade ve kulanışlı. Her bölümden özetler mevcut.

mpanelÜrün/hizmet kısmına girildiğinde hosting hesaplarında disk ve trafik kullanımları grafiklerle verilerek hoş bir görünüm kazandırılmış. En önemli özelliklerden biride müşterinizin hiç cPanel’e gitmeden hosting detay sayfasından e-posta hesapları oluşturuyor olması. Bu sayaede hosting ve domain ile yeni tanışmış mülterilerinizi hiç cPanel’e göndermeden yeni e-postalar açmasını sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra aynı sayfada e-posta hesapları, yönelndirme, yedek alma, subdomain ekleme, mysql veritabanları gibi butonlar sayesinde müşteriniz cPanel’e hızlı bir şekilde erişebiliyor.

domain-panelDomain yönetiminde tüm işlemler bir menü altına toplanmış. Domaini yönet dediğinizde yapabileceğiniz tüm işlemler sağda listeleniyor. Domain kayıt tarihi, yenileme, durumu ve ödeme miktarları da bu sayfada ilk olarak görünen kısımlar. Hızlı olarak süre uzatma, yeni domain kaydetme ve transfer etme butonlarıda bu sayfada bulunuyor.

Bunlar dışında destek, fatura, bilgi merkezi, duyurular, sunucu/ağ durumu sayfalarında çok radikla değişiklikler yok. Özetle müşterilerin daha kolay anlayıp yönetebileceği bir panel karşımıza çıktı diyebilirim. Admin panelde ise sadece grafiklerde değişiklik var, herhangi bir yenilik yok, grafikler daha sade hale getirilerek karmaşa önlenmeye çalışılmış. Ama admin panelin daha yenilenmeye ihtiyacı var diyebiliriz.

Şimdilik gözüme çarpanlar bunlar, yenilikleri keşfettikçe paylaşıyor olacağım.

hosting-panel

Değerlendirme
Tasarm
9
Yeni Özellikler
9
Domain Yönetimi
8
Ürün Hizmet Yönetimi
9
Destek ve Faturalandırma
8
Önceki İçerikMicrosoft Edge
Sonraki İçerikTurkNet
whmcs-6-ve-yeniliklerWHMCS 6 ile birlikte yeni arayüzlere ve yeni özelliklere kavuştu. "Six" adlı default tema ile yeniliklerin çoğuna göz atabilrsiniz. Sepet, bildirimler ve dil seçenekleri sağ üst kısımda toplanmış. Anasayfada domain.com tasarımını andıran bir domain sorgulama text box var. Tasarım olabildiğince sade tutulurken daha kullanışlı...