Windows 10 Pro Insider Preview

0
720

bildirimGeçtiğimiz hafta bi deli cesareti yaparak windows 10 technical preview sürümünü yükledim. Bazı problemlerle karşılaşsamda şu ana kadar memnuniyetim üst seviyede diyebilirim.

Kurulum basit, windows 8 den farkı yok, ssd disk kullananları uyarayım kurulumda hatabilirsiniz. Biostan bazı ayarlar yapmak gerekiyor. UEFI bios devre dışı bırakın, sorun çözlüecektir.

İlk olarak çoklu masaüstü dikkatimi çekti. Tam aradığımı bulmuş gibi sevindim. Çoklu masaüstünü linux dağıtımlarını kullananlar bilirler, aynı anda farklı bir masaüstü açarak farklı ve aynı uygulamaları oradan çalıştırabiliyorsunuz. İşe geldiğinizde evdekileri kapatmadan yeni masaüstü açarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Başlat menüsü tam yada küçük ekran 2 seçenek var, tam ekrana alışanları es geçmemişler, medyada geri adım atıldı gibi duyurulmuştu ama başlat ekranı daha güzel. Grafikler daha basit yapılmış, bu sayede donanım kullanımı aza indirgenmeye çalışlmış. Kurulumdan sonra kullandığı ram miktarı 64bit için 1,3 GB seviyelerinde, 32bit için 1 GB yada altına düşecektir.

Bildirim paneli eklenmiş, android ve ios’ta bulunan üstten çekülen panel, windowsta yanda. Tüm bildirimleri kaydediyor, görünüp kaybolmuyor, gün sonunda ne uyarılar aldığınıza göz atabilirsiniz. Ayrıca alt kısmında birçok ayarı hızlı yapabileceğiniz butonlar mevcut. Ekran görüntüsünü sağ üstte paylaştım.

project-spartanEn önemli yenilik internet explorer’ın yaşamını yitirmesi ve project spartan adında mozilla firefox – chrome karışımı bir tarayıcı ortaya çıkmış olması. Tarayıcıyı görünce heyecanlandım, hızı gayet iyi ama yeni olduğu için eksikler var, örneğin sürükle bırak yaprak resim yada dosya yükleyemiyorsunuz.

Microsoft Edge makalesi için tıklayınız.

Uyumluluk sorunu pek yaşamadım. Genelde her program çalışıyor. Yaşadığım en büyük sorun beklemeye aldıktan sonra tekrar geri dönüşte klavyenin çalışmaması, kullanıcı değiştir diyerek pc’yi kapatmadan devam ediebiliyorum ama uğraştıryor. Şu ana kadar deneyimler bunlar, yeni özellikler keşfettikçe buradan paylaşacağım.

Değerlendirme
Tasarım
9
Yeni Özellikler
10
Hatalar
7
Hız
9
Sonraki İçerikTest
windows-10-pro-insider-previewWindows 10 Pro Insider Preview

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz